Diyarbakır'ın Sesi

Diyarbakır'ın Sesi

Diyarbakır'ın Sesi | DİYARIN SESİNİ DÜNYAYA ULAŞTIRIR Seçim yasaklarına saatler kaldı

Seçim yasaklarına saatler kaldı

31 Mart’ta düzenlenecek olan yerel seçimler için propaganda süreci ve bazı seçim yasakları yarın uygulanmaya başlayacak. …

Seçim yasaklarına saatler kaldı
Yayınlanma: Güncelleme:

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) duyurduğu seçim takvimine göre, propaganda serbestliği ile bazı seçim yasakları yarın başlayacak ve propaganda serbestliği 30 Mart Cumartesi günü saat 18.00’de sona erecekken, seçim yasakları 31 Mart günü saat 23.59’da sona erecek. Adaylar, seçim propaganda süresi sona erene kadar yazılı basında ilanlar ve reklamlar aracılığıyla veya internet siteleri üzerinden sözlü, yazılı veya görsel propaganda yapabilecekler. Seçim süresince genel yollar, ibadet yerleri, kamu hizmeti veren binalar ve tesisler ile ilçe seçim kurullarının belirlediği meydanlar dışında toplu şekilde sözlü propaganda yapılması yasak olacak. Açık alanlarda, gün batımından sonra ikinci saatin sonuna kadar toplu şekilde sözlü propaganda yapmak da yasaklanacak. Vatandaşların elektronik posta adreslerine gönderilecek mesajlar veya taşınabilir/sabit telefonlarına sesli, görsel veya yazılı mesaj gönderilerek propaganda yapılamayacak. Ancak siyasi partiler, kendi üyelerine her zaman sesli, görsel veya yazılı mesaj gönderebilecekler. Seçim yasaklarının yarından itibaren uygulanmasıyla birlikte, yazılı, sözlü ve görsel basın yayın organları ile kamuoyu araştırmaları, anketler, tahminler, bilgi ve iletişim telefonları aracılığıyla “mini referandum” adı altında bir siyasi partinin veya adayın lehine veya aleyhine veya vatandaşın oyunu etkileyecek şekilde yayın yapılması ve dağıtılması da yasaklanacak. Bakanlar ve milletvekillerinin seçim propagandası için yapacakları gezilerde, makam otomobilleri ve resmi hizmete tahsis edilen araçlar kullanılamayacak. Bu tür gezilerde protokol gereği karşılama ve uğurlama törenleri düzenlenemeyecek, resmi ziyafetler verilemeyecek ve hiçbir memurun bu gezilere katılması mümkün olmayacak.

Bu Alana 750x100 Reklam Verebilirsiniz

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.