Diyarbakır'ın Sesi

Diyarbakır'ın Sesi

Diyarbakır'ın Sesi | DİYARIN SESİNİ DÜNYAYA ULAŞTIRIR Dicle Elektrik drone filosu ile kaçağı anında tespit ediyor

Dicle Elektrik drone filosu ile kaçağı anında tespit ediyor

Dicle Elektik, kayıt dışı tüketime karşı teknolojik imkânları kullanarak denetimlerini sıklaştırdı. Aralarında gece görüşüne sahip termal kameralarla donatılmış hava araçlarının da bulunduğu drone filosu ile son 6 ayda 202 kaçak tüketim tespit etti.

Dicle Elektrik drone filosu ile kaçağı anında tespit ediyor
Yayınlanma: Güncelleme:

Hava araçları tarafından tespit edilen kayıt dışı elektrik kullanımının yaklaşık 12 milyon kWh olduğunu belirlendi.

2013 yılındaki özelleşme sırasında yüzde 76 olan kayıp kaçak oranını 23 puan aşağı çekme başarısını göstererek yüzde 43 seviyesine indiren Dicle Elektrik, saldırılar ve engellemeler artarak devam ederken kaçak tüketimle mücadele için şirkete kazandırdığı drone filosunu etkin olarak kullanmaya devam ediyor. Gündüz ve gece uçma özelliğine de sahip olan dronelar sayesinde son 6 ay içerisinde 202 kaçak tüketim tespit edildi.

Filoda gece görüşlü termal dronelar da var

Müşteri Operasyonlarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Şeref Korhan, ülke genelinde faaliyet yürüten 21 dağıtım şirketi arasında Dicle Elektrik’in kayıp kaçakla mücadelede teknolojine en çok yatırım yapan öncü şirketler arasında yer aldığına dikkat çekti. 2013’teki özelleşme sırasında Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Şırnak ve Siirt’ten oluşan dağıtım bölgesinde kullandıkları teknolojilere vurgu yapan Korhan, “Hizmet kalitemizi arttırmak, arıza ve kaçakları daha kolay tespit edebilmek için teknoloji ve inovasyondan faydalanmayı sürdürüyoruz. Amacımız abonelerimize kesintisiz, kaliteli ve kayıpsız elektrik sağlayabilmek. Bu alanda Ar-Ge çalışmaları ve teknoloji entegrasyonu konusunda öncü şirket olmaya devam edeceğiz.” dedi.

Daha önce karadan saha ekipleri ve şebekelere sağlanan teknolojik imkânlar sayesinde kaçak tespit oranında çıtayı yükselttiklerini belirten Korhan, “Son yıllarda teknolojinin sunduğu imkanlardan daha fazla yararlanmayı vizyon edinerek drone başta olmak üzere teknolojik alt yapımızı güçlendirdik. Şu anda 7 droneluk bir filoya sahibiz. Bu hava araçlarından bazıları gece görüşüne sahip olduğu gibi ısıya duyarlı termal kameralar ile donatılmış durumda. Bu sebeple gerek gündüz, gerekse gece şartlarında kaçak tüketimi koordinatları ile belirleyerek anında merkeze iletebiliyorlar. Enerji Kayıpları Müdürlüğü ve Otomatik Sayaç Okuma Sistemi (OSOS) Saha Operasyonları Müdürlüğü ekiplerimizin zaman zaman sahada karşılaştıkları engelleme girişimleri sebebiyle drone ile saha kontrollerimizi daha da artırdık.” ifadelerinde bulundu. (İLKHA) 

Bu Alana 750x100 Reklam Verebilirsiniz

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.