Diyarbakır'ın Sesi

Diyarbakır'ın Sesi

Diyarbakır'ın Sesi | DİYARIN SESİNİ DÜNYAYA ULAŞTIRIR Baharat ihracatınde yüzde 51 artış

Baharat ihracatınde yüzde 51 artış

Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Muhammet Öztürk, 2023 yılında Türkiye’nin baharat sektöründeki başarısını açıkladı. …

Baharat ihracatınde yüzde 51 artış
Yayınlanma: Güncelleme:

Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Muhammet Öztürk, baharat ihracatına dair bilgileri paylaştı. Öztürk, “Türk baharat sektörü, 2023 yılında yüzde 10 artarak 186 milyon dolarlık baharat ihracatına ulaştı. Ege Bölgesi, Türkiye’nin baharat ihracatının yüzde 64’ünü gerçekleştirerek 118 milyon dolarlık dövizi ülkemize kazandırdı. 2023 yılında Türkiye’de üretilen baharatları 153 ülkeye ihraç ettik. İhracatta öne çıkan ülkeler arasında ABD’e 23 milyon dolarlık, Almanya’ya 21 milyon dolarlık, Çin’e 10 milyon dolarlık, Fransa ve Tayland’a 6 milyon dolarlık, Birleşik Krallık, Hindistan ve Hollanda’ya ise 4 milyon dolarlık ihracat bulunuyor. Türkiye Milli Katılım Organizasyonu, Uzakdoğu’nun en büyük gıda fuarı olan 26. Foodex Japan Fuarı’nda Türk baharatlarını tanıtıyor. Japonya’nın son 5 yılda gıda ithalatının yüzde 17 artarak 62 milyar dolardan 73,6 milyar dolara çıktığını belirtmek isterim. Aynı dönemde Türkiye’nin Japonya’ya gıda ihracatı yüzde 72 artışla 164 milyon dolardan 282 milyon dolara yükseldi. Japonya pazarında güçlü bir konumda olduğumuzu görmekteyiz ve verimli bir fuar geçiriyoruz. Baharat ihracatımızı yılda 200 milyon dolar seviyesinden uzun vadede 1 milyar dolar seviyesine taşıma hedefimizi sürdürüyoruz.” şeklinde konuştu.

Bu Alana 750x100 Reklam Verebilirsiniz

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.